Ända sedan Windahl och Cristina Gutierrez valde att separera har spekulationen varit igång om vem som ska bli svenskens nya partner.
Windahl har också uppvaktats av flera spelare – men kände ändå att valet var självklart.
Det handlar om José Solano som under den gångna helgen vann SPT överlägset i par med Cayetano Rocafort.
- Min magkänsla sa att jag verkligen vill prova med José. Han är jäkligt hungrig och energifylld. Och jag tror definivit att vi har ett spel som vi kan komma långt på.
Vad är det i hans spel som tilltalar dig?
- Det är dels att han har det defensiva, precis som Cristian har. Men vad som är så bra med José är att han är snabb framåt och att han gillar att spela en snabb padel. Men han är lika bra på att spela långsamt. Jag tror vi kan komplettera varandra riktigt bra.
Studerade du honom extra under SPT:n i Stockholm?
- Jag vet sedan tidigare vad han har att erbjuda. Det är en fruktansvärt bra spelare. SPT:n bekräftade bara vad jag visste innan.
Parets första tävling tillsammans blir WPT i Cascais i början av september.
Johan Håkansson