Windahl och Olsson ställdes mot spanjorerna Jorge Alfaro och Pablo Castillo, ett par som Olsson har riktigt bittra minnen av. Tillsammans med Linus Frost mötte han paret i en FIP Bronze-final i Göteborg, där en skada på Castillo fick Olsson att helt tappa sitt spel när finalen skulle avgöras.
Det är utan tvekan en av Olssons tyngsta förluster i karriären.
Nu fick han chansen att möta paret igen, denna gång med Windahl vid sin sida.
Men svenskarna fick ingen bra start. De förlorade några jämna games och kom under med 2-5 i första set. Sedan följde en bra period upp till 5-5, men det var inte mer värt än att spanjorerna kunde ta setet med 7-5.
Men det var som om det setet fick nerver och taktik att falla på plats. Svenskarna visste hur de skulle spela och satte full fart i andra set. De gick upp till 5-1 och tog sedan setet med 6-2.
Avgörande setet blev en urladdning från båda lagen. Paren följdes åt med hållna servegames fram till 3-3. Då fick Windahl och Olsson en breakboll i spanjorernas serve, men tyvärr gled de ur knipan och höll fram till 4-3.
Men svenskarna utjämnade omgående till 4-4 och vi skulle alltså få en riktig kvalrysare.
Alfaro och Castillo höll sedan sin serve till 5-4 och svenskarna kontrade till 5-5.
Då, när pressen på spanjorerna var stor, kom det efterlängtade breaket. Olsson och Windahl kunde kriga sig fram till 6-5 och därmed ett läge att få serva för matchen.
Det började bra och de kunde gå fram till 30-0. Sedan 40-0 och tre sköna matchbollar. De behövde bara använda en enda. Svenskarna vann rysaren till sist efter en timme och 47 minuter.
I andra omgången kommer svenskara att möta kvalets åttondeseedade par, Christian Medina och Alberto Garcia, rankade 104 och 111.
Det är faktiskt en aning lättare uppgift. Medina och Garcia må vara högre rankade men är absolut inte ett bättre lag än Castillo och Alfaro. Svenskarna har därmed en utmärkt chans att ta sig till kvalets sista omgång.
I morgon kliver även Simon Vasques och Adam Axelsson in i kvalet. Vasquez spelar med belgaren Clement Geens. Axelsson parar ihop med Fran Ramirez.
Johan Håkansson