Egentligen var Vasquez och Axelssons mål att den här helgen kvala till årets första Premier Padel i Saudiarabien, men de missade kvalet med minsta möjliga marginal.
I stället åkte de till Lerum för att bli storfavoriter i årets första SPT.
Men det tog stopp i kvartsfinalen mot Mathias Gavelin och Simon Yitbarek.
Stockholmarna drog redan från första boll upp ett furiöst tempo och gav inte Axelsson och Vasquez en lugn stund på banan. De spelade hyperaggressivt och var enormt starka framme vid nät. Två riktiga atleter som täckte ytor och gjorde livet obekvämt för favoriterna. I försvaret spelade de mycket med bra droppar som de följde upp med att flyga fram på nät.
I första set följdes lagen åt till 5-4, då Gavelin och Yitbarek var starka mentalt och tog breaket fram till 6-4.
I det andra setet var de nära ett break fram till 2-0, men tappade tre raka breakbollar. Det gjorde att setet rann iväg till 1-6, men det var betydligt jämnare än siffrorna visade. Vasquez och Axelsson vann samtliga fyra golden points.
Därför var känslan inför skiljesetet att matchen fortfarande var öppen.
Lagen följdes åt till 2-2, men då kom breaket och det var Gavelin och Yitbarek som tog det. När de dessutom kunde rädda breakbollar emot och hålla serven fram till 4-2 hade de ett riktigt grepp om det förstaseedade paret.
Gavelin lyckades hålla sin serve fram till 5-3. Vasquez höll sedan sin serve blankt vilket innebar att Yitbarek fick gå till kort vila med vetskapen om att om han skulle hålla sin serve var skrällen i hamn.
Dramat nådde nya nivåer vid 30-30 då Yitbarek tyckte att Axelsson nuddade nätet när han kontrade ut en smash. Men han fick inte med sig det domslutet vilket innebar 30-40. Ändå hittade de den mentala styrkan som krävdes för att ta två raka poäng - och därmed matchen.
För Yitbarek var skrällen extra skön. Det var hans första stora tävling som forehandspelare och ett bättre kvitto kunde han omöjligt få att den satsningen kan bli väldigt lyckosam.
I och med att även Linus Frost och Daniel Appelgren förlorade sin kvartsfinal mot Johan Fors och Pablo Figueroa är herrklassen helt öppen nu. Vilket lag som än vinner så kommer det bli en av tidernas största överraskningar i SPT:s historia.
Johan Håkansson