Axelsson och Jerez klara för kvalfinal i Düsseldorf

Två segrar på två dagar. Nu är Adam Axelsson och Ale Jerez klara för kvalfinal i Düsseldorf.

Att Axelsson spelar ihop med den vänsterhänte spanjoren Jerez i Tysklands P2 är en högst tillfällig historia. Men det flyter på riktigt bra.

I går slog de ut ett tyskt wild card-lag enkelt och i dag följde de upp med ännu en stark insats mot spanjorerna Victor Mena och Pau Ortinez.

Efter 6-3 i första set fick de ett break tidigt i andra, vilket de effektivt kunde förvalta. Axelsson och Jerez var extremt tunga i egen serve. Gång på gång fick svensken utrymme för sin smash och i princip varje gång dundrade han in vinnare. De gick fram till 5-3 och kunde sedan stabilt fixa till ett andra break, vilket alltså betydde 6-3 även i det andra setet.

Eftersom endast fyra lag kvalar in krävs det tre segrar i kvalet. I tredje och sista kvalrundan väntar förmodligen kvalets andraseedade lag Juan Cruz Belluati och Alvaro Montiel.

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk