Björkman och Andersson drar till Belgien för FIP-tävling

I morgon drar Max Björkman iväg med rutinerade räven Anton Andersson till Beligen för att spela FIP-tävling. ”Superkul att få spela med honom”, säger Björkman.

Det är en helt ny – och spännande - konstellation som parar ihop för att testa lyckan i Belgiens FIP Promotion. Unge Max Björkman, som med raska steg närmar sig den yppersta eliten i Sverige, och veteranen Anton Andersson.

- Det var jag som frågade och det ska bli superkul att få spela med en så rutinerad spelare som Anton, säger Björkman.

De båda åker till Belgien i morgon och paret är åttondeseedat i tävlingen. Men Björkman gör ingen hemlighet av att de siktar riktigt högt.

- Det är inga superpar med, men man vet aldrig. Målet är ändå att gå hela vägen.

Max Björkman har under säsongen gjort många bra matcher - särskilt på FIP-tävlingarna, där han ofta spelat med Milton Jonsson. 

Nu får han chansen att tävla med svensk elitpadels mest rutinerade spelare. Anton Andersson var i SM-final redan 2015 och har spelat mängder av mästerskap för Sverige. 

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk