Redan i första omgången stod paret för en riktigt stark prestation där de slog ut det fjärdeseedade, rutinerade paret Fuster och Suescun i en riktigt tuff fight.
I åttondelen gick det enklare, då de avfärdade ett italienskt lag i två raka set. Det innebar att de nu på kvällen fick spela kvartsfinal mot det sjundeseedade laget Clement Geens och Juan Ignacio. Geens var ankare i Belgiens EM-lag.
Det blev en riktig holmgång på de snabba banorna.
Matchen kom att avgöras i ett helt avgörande tiebreak i avgörande set – och där var faktiskt Geens och Ignacio ett nummer större och kunde vinna med 7-2.
En riktigt bitter förlust för svenskarna, men Twin Towers fortsätter att göra bra resultat på FIP och samlar både på sig rankingpoäng, samt sätter sig i respekt hos motståndarna.
Johan Håkansson