Drottningarna av tiebreaks - Barre och Carla tog hem SPT

Bäst när det verkligen gällde. Drottningarna av tiebreaks. Baharak Soleymani och Carla Rodriguez kämpade verkligen hem SPT i Göteborg.

Redan på förhand var Barre och Carla verkligen en farlig outsider, särskilt när både Anna Åkerberg och Linnea Björk haft en resa tillbaka mot toppformen på grund av graviditet och långvarig sjukdom.

Och laget visade sig vara både starkast och inte minst mentalt hårdast.

I semifinalen mot Amanda Girdo och Åkerberg tog de hem båda seten i tiebreaks, 7-6, 7-6, vilket tog enormt mycket på krafterna.

Ändå fanns det power nog att fortsätta storspelet i finalen mot Björk och Ajla Behram, som i sin semifinal krigade ner Sofia Arvidsson och Ida Jarlskog.

Det var en otroligt bra och underhållande final, där de långa bollduellerna följde på varandra och det blev både en fysisk och mental kamp där ingen ville ge sig.

Första set gick till tiebreak och även denna gång var Barre och Carla starkast och kunde kämpa hem det med 7-4.

Andra set fortsatte lika jämnt, men när Barre och Carla tog två raka golden points och kunde gå fram till 3-1 var det som att de fick extra energi, samtidigt som motståndarna tappade en del mental styrka. Barre fick även visa att hon är svensk dampadels absolut bästa försvarsspelare. Även om Linnea Björk lyckades slå igenom hennes försvar några gånger var det ändå i det långa loppet en fruktad mur som stod emot.

Båda lagen hade kusligt svårt att avgöra duellerna och då var det pannben och att orka hålla fokus som blev avgörande.

3-1 blev ganska snabbt 5-1. Och då trodde nog de flesta att segern var nära. Men Björk och Behram har också stora hjärtan och vägrade ge sig. De började med att snabbt reducera till 2-5  innan Barre fick chansen att serva hem hela turneringen. Då räddade Björk och Behram fyra matchbollar från 15-40 och lyckades breaka fram till 3-5. När de dessutom kunde hålla sin serve till 4-5 hade vi ännu ett dramatiskt set på halsen.

Det var framför allt Carla Rodriguez nerver som sviktade en aning och hon misslyckades sedan med att hålla sin serve. Björk och Behram gick alltså från 1-5 till 5-5. Men precis när man då trodde att momentum helt hade svängt kom en dipp från Björk och Behram, vilket kostade nästa servegame.

Och när Barre fick chansen ännu en gång att serva hem tävlingen var marginalerna till sist på deras sida. De gick fram till 40-0 då Barre klev fram och helt enkelt dundrade in en otagbar forehandvolley.

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk