Vasquez efter succén: "Tänker inte på hur mycket jag har utvecklats"

För bara några månader sedan blev Simon Vasquez avklädd i forehandcrossen. Nu fick han sin revansch: med 6-0, 6-1. ”Jag tänker inte på att jag utvecklas. Ribban höjs hela tiden”, säger han.

WPT-premiären i Madrid har så här långt varit en underbar resa för Sverige. Våra bästa spelare visar tydligt hur mycket de har utvecklats och att de börjar den är säsongen på en betydligt högre nivå än förra året.

Allra mest syns det kanske på Simon Vasquez.

När han och Johan Bergeron klev in i andra omgången mot Exequiel Mourinho och Pedro Vera Castillo var det mot ett mostånd som på förhand var riktigt, riktigt tufft. Segern var allt annat än given.

- Men när vi läedde med 5-0 i första set började jag undra vad vi höll på med, säger Vasquez och skrattar.

Han hann precis förstå det när matchbollen var inslagen till 6-0, 6-1 - smått osannolika siffror.

En viss skillnad mot när Vasquez och Bergeron fick stryk mot just den här forehandspelaren i Marbella.

- Det var lite skilland nu. Vi spelade felfritt. Vi var oerhört bestämda. Alla slag var med intention.

Vad tycker du själv den stora skillnaden är?

- Allt blir mer strukturerat och mer stabilt. Andra ser det tydligt men för mig känns det inte så. Jag vet bara att allt jag gör måste göras ännu bättre. För det finns ännu många som är bättre än jag. Jag bara höjer min ribba hela tiden och vill fortsätta utvecklas. Jag är så målmedveten nu med allt jag gör.

Vid sidan av satt coachen Andréas Johansson och nöp sig lite försiktigt i armen.

- Det här var helt galet, säger han.

I sista omgången av pre previa väntar nu legendaren Godo Diaz i par med Javier Bravo. Något han i så fall ser fram emot.

- Det här är också den finaste hall vi kommer få spela pre previa i i år.

Här är hela lottningen.

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk