Sverige arrangerar ungdoms-EM i höst: "Fantastisk möjlighet"

Här är anlednignen till att Sverige tvekade på att åka till ungdoms-EM i Bilbao. Sverige ska nämligen arrangera FIP:s ungdoms-EM.

Det var i förra veckan som Svenska Padelförbundet uttryckte sig kryptisk och förklarade att man bestämt sig för att avvakta om man skulle åka till FEPA:s ungdoms-EM i Bilbao. Anledningen var att man ”fått signaler” om att även FIP skulle arrangera ett EM.

Signalerna var så pass starka att Sverige rent av har tagit på sig uppdraget att arrangera tävlingen.

Tävlingen avgörs i oktober och förbundet skriver:

”Att arrangera tävlinge ser vi som en stor möjlighet och ett fantastiskt tillfälle att skapa ett högklassigt arrangemang”.

Förbundet har också fått information av FIP om att alla de bästa länderna kommer att medverka.

Bakom beslutet att inte åka till Bilbao och istället stå som värd för FIP:s mästerskap står hela förbundsstyrelsen samt den operativa verksamheten.

Var i Sverige tävlingen kommer att hållas är inte klart ännu.

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk