Svenskarna redo för Globen: "Det blir otroligt mäktigt"

I morgon får åtta lyckliga svenska spelare äran att kliva in i självaste Globen. ”Det är en ära”, säger Simon Vasquez.

Vill man vara lite högtravande – och varför kan man inte vara det? – så är det en stor milstope för svensk padel. Att få flytta in i självaste nationalarenan där så mycket klassisk idrott har avgjorts genom åren.

- Det är riktigt roligt och mäktigt, säger Daniel Windahl och får direkt medhåll av sin partner Vasquez:

- Det är stora och viktiga matcher som spelats här i tennis, ishockey, handboll och andra sporter. Även stora artister har uppträtt här. Det är en fin scen att få spela på och vi är tacksamma över att få göra det.

Vasquez och Windahl är de svenskar som går på sist i morgon och de som på förhand har störst chans att faktiskt vinna sin match.

- Vi har haft bästa möjliga uppladdning och har en fin känsla. Vi är oerhört taggade. Nu hoppas vi bara på mycket folk och att det blir tryck. Med rätt tryck och att vi spelar vår absolut bästa padel ser jag det som en 50/50-match, säger Vasquez.

I dag tränade Vasquez och Windahl i Globen i ungefär en timme. De körde set mot Pierre Bonfré och Viktor Stjern och känslan var…, ska vi säga annorludna?

- Det är mycket luft där inne. Men vi har spelat i liknande arenor tidigare och det börjar sätta sig, säger Vasquez. För varje gång man får chansen att göra det blir man lite tryggare.

Winahl säger att han och Vasquez fått spelet att stämma ordentligt de senaste dagarna.

- Vi har satt spelet väldigt bra och det känns såklart riktigt fint att ha med sig i morgon.

- Två solida spanjorer som båda varit framme i kvartsfinaler. Men jag har faktiskt slagit den ena i år, säger Windahl.

Det stämmer. I början av året vann han över Ruiz, som då spelade med Gonzalo Rubio.

För Vasquez har det varit en liten kamp att hitta tillbaka till sitt storspel efter sitt skadeuppehåll.

- Det har känts bättre och bättre de senaste veckorna. Jag har ingen skit kvar i kroppen. Det känns bara bra.

Svenskarnas matcher börjar efter lunch i morgon och vi går igenom dom här i turordning.

Cirka 14.00: Anna Åkerberg/Amanda Girdo vs Alix Collombon/Jessica Castello (rankade 23 och 21).

Fransyskan Collombon och Castello är ett av de dampar som utvecklats mest under året och har riktigt fina resultat i ryggen.

16.00: Pierre Bonfré/Viktor Stjern vs Agustin Silingo/Juan Belluati

Den väldige Silingo och den listige vänsterhänte Belluati blir verkligen något att bita i för göteborgarna.

Ca 18.00: Sofia Arvidsson/Baharak Soleymani vs Patricia Llaguno/Vigrinia Riera

Faktiskt det svårast tänkbara motståndet för svenskarna. Llaguno och Riera är seedade femma och de fyra bästa lagen står över första omgången. Det är dessutom ett av de defensivt mest skickliga lagen i världen.

Ca 20.00: Simon Vasquez/Daniel Windahl vs Salvador Oria/Jorge Ruiz

Oria och Ruiz är ett ganska nykomponerat par. Kan svenskarna få Globen att koka i morgon i en riktig batalj?

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk