Festen bara fortsätter i Amsterdam. Daniel Windahl och José Solano radade upp sin fjärde kanonmatch inom loppet av tre dagar.
I går lyckades de kvala in i huvudturneringen genom två bragdartade tillställningar och det de nu gjorde på förmiddagen var förmodligen snäppet vassare.
I första omgången väntade legenden Juan Martin Diaz och hans unge partner Alejandro Arroyo. En match som Windahl förmodligen klev in till med riktigt god känsla i kroppen.
Det var nämligen andra gången i år svensken stötte på JMD på WPT. Förra gången var i Danmark då Windahl och hans dåvarande partner Cristian Gutierrez lyckades vinna en stenhård match.
När nu Windahl fått samarbetet att verkligen fungera med Solano är de snäppet vassare som par. Något som JMD och Arroyo fick känna på.
Vi bör bara nämna att JMD är den näst största spelaren i padelns historia och att Arroyo varit framme i semifinal på WPT.
I ett jämnt första set följdes lagen åt till slutet, då Windahl och Solano lyckades knipa ett break och kunde därmed ta hem det med 7-5.
I andra set tog Windahl och Solano breaket redan till 3-1 och satte då ett mäktigt tryck på sina motståndare.
3-1 blev 4-1 och sedan 5-2 då Juan Martin Diaz skulle serva.
Windahl och Solano gick snabbt fram till sina första matchbollar vid 30-40. Den första missades, vilket alltså betydde golden point. Och legendaren JMD kunde rädda även den andra och därmed förlänga matchen.
Men det var bara lånad tid. Windahl och Solano var alldeles för starka och när Windahl klev fram för att serva fanns det inga hinder längre.
Pang fram till 15-0. Pang fram till 30-0. Och vid 40-0 stod de där med en hel klase nya matchbollar.
De behövde bara utnyttja en enda.
I morgon väntar nu världsettorna Juan Lebron och Ale Galan. Det är stora möjligheter att den matchen läggs på centercourten och att den därmed sänds.
För Windahl blir det andra gången i år som han får möta världens bästa spelare. Förra gången det skedde var i Premier Padels premiärtävling i Qatar och då gjorde svensken en strålande match.
Vi får hoppas på en minst lika stark insats i morgon.
Johan Håkansson