Det var en mäktig vändning som Windahl och Pereyra stod för. Efter att ha varit tämligen chanslösa i första set lyckades de hitta rätt spel för att ändra hela tillställningen.
Andra set vanns med 6-4 efter att det krävts sju setbollar.
Tredje set stod och vägde då Windahl och Pereyra kunde breaka fram till 3-2. Men det var bara början på många breaks. Lagen bröt varandra fram till 4-4.
Men Windahl och Pereyra var inte klara där. De bröt ännu en gång, fram till 5-4 och gav därmed Windahl chansen att serva för matchen.
Det blev minst sagt dramatiskt. Vid golden point fick de alltså en matchboll, men Windahl missade läget.
Dramat fortsatte, med ny golden point - som gav ännu ett break, denna gång fram till till 6-5 - sjunde raka breaket i setet.
Även det blev en golden point - men denna gång orkade Windahl och Pereyra stå emot trycket.
Det måste nämnas igen: Windahl och Pereyra har aldrig spelat tillsammans tidigare. Pereyra har inte ens gjort en tävling som forehandspelare innan. Ändå har de lyckats rada upp dessa resultat.
Gonzalo Rubio är 45 i världen och hans partner 50 i världen.
Nu väntar Raul Marcos och Javier Garcia - rankade 56 och 57 i världen.
Men frågan man ställer sig nu är: hur bra är egentligen Windahl och Vasquez?
Johan Håkansson