Miljardaffär i svensk padel - med WPT-chefen i ledande roll

Ett svenskt riskkapitalbolag miljardsatsar på padel. I dag presenterade sig LeDap – som ska bli världens största padelaktör. Aktiva roller får SPO-profilen Urban Johansson och WPT-pampen Hernan Auguste.

 LeDap ägs av det stormrika riskkapitalbolaget Triton, som årligen omsätter flera miljarder euro.

LeDap tillkännager att de med sin etablering har ambitionen att bli världens ledande plattform inom padel för att driva tillväxt, innovation, digitalisering och professionalisering inom padel.

Skapandet av LeDap har kommit efter mer än 30 förvärv. Koncernen driver i dag mer än 90 padelcenters och över 600 padelbanor.

I dag ingår bland annat We Are Padel, Sverige, Just Padel, Norge, Padel Club, Padel Tampere och ProPadel, Finland samt PadelZone, Österrike, i koncernen. Vid slutet av 2022 beräknar LeDap att vara etablerade på över 200 platser och driva mer än 1700 banor.

Christoffer Lilja, VD för WAP, säger:

 ”Vi är glada över att utveckla vårt koncept och välkomna nya passionerade Padel-entreprenörer och Padel-spelare till WAP. Vi har nu täckning över hela Sverige med WAP-center och ser fram emot att fortsätta utveckla sporten som den ledande aktören inom Padel i Sverige. Med stöd från LeDap och i nära samarbete med våra nya systerbolag i andra länder, har vi resurserna som krävs för att ta Padel-upplevelsen till nästa nivå.

- WAP är grunden för skapandet av LeDap och vi ser fram emot att ta med oss kunskapen och erfarenheten hos WAP:s ledning och anställda till fler europeiska marknader. Vi har höga ambitioner och i partnerskap med den globala Padel-communityn vill vi bidra till att göra Padel till en olympisk sport, säger Per Agebäck, ansvarig för Tritons konsumentrelaterade investeringar och styrelseordförande för LeDap Group.  

En intressant nyhet är att Urban Johansson, en av ägarna till Swedish Padel Open, och Hernan Auguste, WPT:s utvecklingsansvarige, ska ingå i projektet.

Auguste kommer att ha en hetidsposition i ledningen för LeDap från och med årsskftet. Innan dess ska han fungera som rådgivare. 

Det innebär att Auguste har lämnat sin roll som internationell manager för WPT.

- LeDap har viljan och resurserna att göra padel till en världssport. Det är spännande att vara med om att föra sporten framåt. Jag ser fram emot att bidra och målet är att göra padel tillgängligt för ännu fler, säger Hernan Auguste.

Hittills har Triton gått in med 2,5 miljarder i padeln, men enligt Per Agerbäck på Triton kan det bli betydligt mer.

- Vi har det kapital som behövs. Vi har inte satt någon övre gräns för hur mycket vi är villiga att investera, säger han till DI.

Johan Håkansson

Facebook Instagram Twitter LinkedIn Skicka meddelande Kopiera länk