Varför har laget på nät ett så stort övertag gentemot det lag som försvarar? Det svaret reds ut på ett pedagogiskt sätt i denna fina instruktionsvideo.
Malmö
I dag presenterade World Padel Tour på sin hemsida att det blir en stor WPT-tävling i Malmö till hösten. Men det var ett misttag. ”Spelorten är inte klar”, säger Hernan Auguste, ansvarig för spelschemat.
Halmstad
Stora klubbar vägrar att arrangera SPT-tävlingar. Anledningen: för hårda krav från förbundet. ”Vi kommer inte att göra det under dessa premisser”, säger Hanna Andersson, hallchef för Halmstad Padelcenter.
Köpenhamn
Viaplay har köpt sändningsrättigheterna till World Padel Tour. Det meddelar företaget i ett mejl till Padelfeber. ”Det gäller de kommande fyra åren”.