Annons
Ska Rmavbild 2019 08 18 Kl 123446

Foto: Magnus Stenberg

Artikel

Här är ALLA lag som ställer upp i SM i Helsingborg

Helsingborg 64 herrlag och 30 damlag ska göra upp om SM-titlarna 2019. Här är alla lag som ställer upp på Padel Crew i Helsingborg – i seedningsordning.

I morgon kväll lottas SM av förbundet. Padelfeber har sammanställt alla lag som får delta på Padel Crew i Helsingborg helgen 30 augusti-1 september.

Vi ser bland annat att Jonas Björkman går in som tredjeseedad i herrklassen tack vare Simon Vasquez fina rankingpoäng.

Även fjolårets mästare Pålsson/Seger blir semiseedade trots att de knappt tävlat i år.

Värt att notera är det spännande laget John Larsson/Filip Svensson som har kapacitet att vinna hela tävlingen. De seedas som nummer fem.

Här är samtliga lag.  

Ska Rmavbild 2019 08 18 Kl 123721John Larsson - slår han till i Helsingborg?

 

HERRKLASSEN

1) Viktor Stjern/Pierre Bonfré

2) Anton Andersson/Pablo Figueroa

3) Simon Vasquez/Jonas Björkman

4) Andreas Pålsson/Bobby Seger

5) Filip Svensson/John Larsson

6) Christoffer Persson/André Schlyter

7) Calle Knutsson/Axel Holm

8) Oscar Axelsson/Henrik Söderberg

9) Per Hjalmarsson/Stefan Nilsson

10) Tobias Blixt/Christoffer Mannberg

 

11) Ola Brodén/Marko Radlovacki

12) Kim Olsson/Björn Mossberg

13) Mac Grossmann/Oliver Nilsson

14) Staffan Falkenström/Jesper Eriksson

15) Jesper Rikardsson/Adam Gustafsson

16) Mathias Lundmark/Oscar Hovhammar

17) Fredrik Grundström/Douglas Rutgersson

18) Roger Fridolf/Husein Mehmedovic

19) Andreas Mårtensson/Pontus Olsson

20) Anton Åkesson/Edvin Larsson

Ska Rmavbild 2019 08 18 Kl 123702Jan Fridén - svensk mästare i H45.

 

21) Hugo Fransson/Olle Andersson

22) Pär Dalhägg/Rasmus Eriksson

23) Jesper Andersson/Linus Hultenheim

24) Calle Åkesson/Pär Åsare

25) Jan Fridén/Magnus Wahlström

26) Andreas Hult/Henrik Svensson

27) Joakim Sjunnesson/Leo Hylander

28) Alexander Thesleff/Jacob Knagenjelm

29) Martin Lindberg/Joakim Noritis

30) Pär Arlbrandt/Michael Persson

 

31) Joakim Sjöberg/Philip Hultqvist

32) Robin Salomonsson/Ki Nilsson

33) Dob Engström/Jonas Oldinger

34) Fredrik Ho/Anders Stenbeck

35) Andreas Lindström/Fredrik Ifvarsson

36) Peder Nordin/Sebastian Gransbo

37) Mikael Lindhe/Jonas Persson

38) Marcus Eriander/Simon Lindell

39) Joakim Scherman/Mattias Kindström

40) Andreas Areheim/Torbjörn Svensson

 

41) Jonas Leijon/Pär Arvidsson

42) Henrik Malm/Martin Sjöqvist

43) Tommy Iseklaar/Fredrik Karlsson

44) Daniel Jacobsson/Ola Thorkelsson

45) Håkan Söderstjerna/Tobias Ehrenstråle

46) Martin Svahn/Joakim Krook

47) Leo Hultenheim/Ludvig Bjerlestam

48) Patrik Svensson/Michael Hansson

49) Markus Hansson/Thomas Eklöv

50) Dan Andersson/Mikael Andersson

 

51) Thoms Bouvin/Andreas Karlsson

52) Bengt Arman/Mattias Allbjer

53) Anton Johansson/Gustav Eriksson

54) Mikael Landin/Philip Jonsson

55) Paul Robinson/Carl Bengtsson

56) Fredrik Waldenlöv/Michael Carlsson

57) Stefan Wiman/David Appelqvist

58) Richard Hogla/Joakim Hågbäck

59) Anton Johansson/Gustav Kivilo

60) Anton Igeby/Reza Deheshjoo

 

61) Magnus Stenklef/Jens Alfrost

62) Mikael Palm/Samuel Villius

63) Dolor Söderbom/Thorbjörn Östling

64) Daniel Hansson/Marcus Svensson

 

Ska Rmavbild 2019 08 18 Kl 123615Antonette Andersson och Baharak Soleymani - förstaseedade och favoriter. 

DAMKLASSEN

1) Baharak Soleymani/Antonette Andersson

2) Billie Gajic/Anna Åkerberg

3) Matilda Hamlin/Ajla Behram

4) Emmie Ekdahl/Åsa Eriksson

5) Izabella von Fielitz/Smilla Lundgren

6) Ann Roslund/Anna Velilca

7) Julia Gustafsson/Jessica Andersson Paulsson

8) Annika Möbius/Helena Dahlström

9) Sandra Örtevall/Beatrice Cedermark

10) Birgitta Bengtson/Susanna Karlsson

 Ska Rmavbild 2019 08 18 Kl 123824Julia Gustafsson - seedad nummer sju i par med Jessica Andersson Paulsson.

 

11) Rebecca Nielsen/Sandra Andersson

12) Jennie Serning/Ann-Therese Åkesson

13) Eva Berg/Sandra Lindblom

14) Linnéa Skymberg/Malin Nyberg

15) Petra Hugson/Carin Anderholm

16) Sofia Egertz/Helena Bovin

17) Ewa Jönsson/Luise Falkengren

18) Emelie Carlsson/Natalie Karlsson

19) Charlotte Christiansson/Sandra Wikström

20) Julia Lif/Smilla Lindeskog

 

21) Hanna Knutsson/Amanda Girdo

22) Clara Bång/Tea Hylander

23) Nina Folkesson/Tina Bång

24) Helena Holmström/Elin Renemark

25) Åsa Aronsson/Åsa Carlsson

26) Sara Ericsson/Camilla Ericsson

27) Malin Talcoth/Yasmne Ströberg

28) Åsa Robinson/Ida Nygren

29) Charlotta Malmgren/Maria Jörgensen

30) Smilla Ho/Ella Ho

 

Johan Håkansson

 

 

 

Annons
Annonser

Sponsorer

  • Go Teborg
  • Bullpadel
  • PadelCrew
  • Wilson
  • Skaermavbild 2019 01 08 Kl 142550
  • 175648 Padelevent Logovj
  • Skelleftea
  • Png Matchi Logo Slogan
  • Linko E Ping
  • PDL
  • Skaermavbild 2017 09 20 Kl 134939
  • 1
  • Padler Logo Se Rgb 1
  • Babolat
  • Pdl Courts
  • Ska Rmavbild 2019 04 30 Kl 180346
  • 25488985 1537573959657758 149684766 N
  • Unisport Logo Pos Tm
  • Skaermavbild 2018 01 17 Kl 163158
  • Ska Rmavbild 2019 07 14 Kl 115010
  • Vaexjoe Halmstad Padelcenter 01
  • Rpp 1
  • Pos 1
  • Vasterasenkoping