I morgon kväll lottas SM av förbundet. Padelfeber har sammanställt alla lag som får delta på Padel Crew i Helsingborg helgen 30 augusti-1 september.
Vi ser bland annat att Jonas Björkman går in som tredjeseedad i herrklassen tack vare Simon Vasquez fina rankingpoäng.
Även fjolårets mästare Pålsson/Seger blir semiseedade trots att de knappt tävlat i år.
Värt att notera är det spännande laget John Larsson/Filip Svensson som har kapacitet att vinna hela tävlingen. De seedas som nummer fem.
Här är samtliga lag.
John Larsson - slår han till i Helsingborg?
HERRKLASSEN
1) Viktor Stjern/Pierre Bonfré
2) Anton Andersson/Pablo Figueroa
3) Simon Vasquez/Jonas Björkman
4) Andreas Pålsson/Bobby Seger
5) Filip Svensson/John Larsson
6) Christoffer Persson/André Schlyter
7) Calle Knutsson/Axel Holm
8) Oscar Axelsson/Henrik Söderberg
9) Per Hjalmarsson/Stefan Nilsson
10) Tobias Blixt/Christoffer Mannberg
11) Ola Brodén/Marko Radlovacki
12) Kim Olsson/Björn Mossberg
13) Mac Grossmann/Oliver Nilsson
14) Staffan Falkenström/Jesper Eriksson
15) Jesper Rikardsson/Adam Gustafsson
16) Mathias Lundmark/Oscar Hovhammar
17) Fredrik Grundström/Douglas Rutgersson
18) Roger Fridolf/Husein Mehmedovic
19) Andreas Mårtensson/Pontus Olsson
20) Anton Åkesson/Edvin Larsson
Jan Fridén - svensk mästare i H45.
21) Hugo Fransson/Olle Andersson
22) Pär Dalhägg/Rasmus Eriksson
23) Jesper Andersson/Linus Hultenheim
24) Calle Åkesson/Pär Åsare
25) Jan Fridén/Magnus Wahlström
26) Andreas Hult/Henrik Svensson
27) Joakim Sjunnesson/Leo Hylander
28) Alexander Thesleff/Jacob Knagenjelm
29) Martin Lindberg/Joakim Noritis
30) Pär Arlbrandt/Michael Persson
31) Joakim Sjöberg/Philip Hultqvist
32) Robin Salomonsson/Ki Nilsson
33) Dob Engström/Jonas Oldinger
34) Fredrik Ho/Anders Stenbeck
35) Andreas Lindström/Fredrik Ifvarsson
36) Peder Nordin/Sebastian Gransbo
37) Mikael Lindhe/Jonas Persson
38) Marcus Eriander/Simon Lindell
39) Joakim Scherman/Mattias Kindström
40) Andreas Areheim/Torbjörn Svensson
41) Jonas Leijon/Pär Arvidsson
42) Henrik Malm/Martin Sjöqvist
43) Tommy Iseklaar/Fredrik Karlsson
44) Daniel Jacobsson/Ola Thorkelsson
45) Håkan Söderstjerna/Tobias Ehrenstråle
46) Martin Svahn/Joakim Krook
47) Leo Hultenheim/Ludvig Bjerlestam
48) Patrik Svensson/Michael Hansson
49) Markus Hansson/Thomas Eklöv
50) Dan Andersson/Mikael Andersson
51) Thoms Bouvin/Andreas Karlsson
52) Bengt Arman/Mattias Allbjer
53) Anton Johansson/Gustav Eriksson
54) Mikael Landin/Philip Jonsson
55) Paul Robinson/Carl Bengtsson
56) Fredrik Waldenlöv/Michael Carlsson
57) Stefan Wiman/David Appelqvist
58) Richard Hogla/Joakim Hågbäck
59) Anton Johansson/Gustav Kivilo
60) Anton Igeby/Reza Deheshjoo
61) Magnus Stenklef/Jens Alfrost
62) Mikael Palm/Samuel Villius
63) Dolor Söderbom/Thorbjörn Östling
64) Daniel Hansson/Marcus Svensson
Antonette Andersson och Baharak Soleymani - förstaseedade och favoriter.
DAMKLASSEN
1) Baharak Soleymani/Antonette Andersson
2) Billie Gajic/Anna Åkerberg
3) Matilda Hamlin/Ajla Behram
4) Emmie Ekdahl/Åsa Eriksson
5) Izabella von Fielitz/Smilla Lundgren
6) Ann Roslund/Anna Velilca
7) Julia Gustafsson/Jessica Andersson Paulsson
8) Annika Möbius/Helena Dahlström
9) Sandra Örtevall/Beatrice Cedermark
10) Birgitta Bengtson/Susanna Karlsson
Julia Gustafsson - seedad nummer sju i par med Jessica Andersson Paulsson.
11) Rebecca Nielsen/Sandra Andersson
12) Jennie Serning/Ann-Therese Åkesson
13) Eva Berg/Sandra Lindblom
14) Linnéa Skymberg/Malin Nyberg
15) Petra Hugson/Carin Anderholm
16) Sofia Egertz/Helena Bovin
17) Ewa Jönsson/Luise Falkengren
18) Emelie Carlsson/Natalie Karlsson
19) Charlotte Christiansson/Sandra Wikström
20) Julia Lif/Smilla Lindeskog
21) Hanna Knutsson/Amanda Girdo
22) Clara Bång/Tea Hylander
23) Nina Folkesson/Tina Bång
24) Helena Holmström/Elin Renemark
25) Åsa Aronsson/Åsa Carlsson
26) Sara Ericsson/Camilla Ericsson
27) Malin Talcoth/Yasmne Ströberg
28) Åsa Robinson/Ida Nygren
29) Charlotta Malmgren/Maria Jörgensen
30) Smilla Ho/Ella Ho
Johan Håkansson